BHP-owiec w spódnicy i wypadki przy pracy

Co to jest wypadek przy pracy? Kto może mu ulec? Jak wygląda dalsze postępowanie?

Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Wypadek przy pracy to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą! Jak to fachowo, groźnie i złowieszczo brzmi! Ale nic się nie martw, zaraz przetłumaczę Ci to na język zrozumiały dla każdego. Pozwól zatem, że opowiem Ci pewną historię!

Pani Mariolka pracuje w firmie konsultingowej na stanowisku sekretarki. Ma do swojej dyspozycji biurko, krzesło, komputer, telefon, skaner, drukarkę i niszczarkę. Oprócz tego w pokoju stoi regał z segregatorami oraz stolik i krzesła dla klientów oczekujących na konsultacje. Ponieważ funkcja, którą pełni wymaga eleganckiego ubioru zawsze chodzi w butach na wysokim obcasie. Tego feralnego dnia również takie miała ubrane. W południe Pani Mariolka wyszła do toalety. Skorzystała z niej, umyła ręce i wracała do swojego biura. Pech chciał, że podłoga w toalecie była mokra. Wracając poślizgnęła się na płytkach w swoim biurze i skręciła kostkę prawej nogi.

Zdarzenie było nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną – mokra podłoga w toalecie, spowodowało to uraz prawej nogi i nastąpiło w związku z pracą!

Pani Mariolka zawiadomiła swojego szefa o zaistniałej sytuacji. Szef zlecił posprzątanie toalety, udzielił pierwszej pomocy. Zawiózł do szpitala na izbę przyjęć. Powiadomił BHP-owca w spódnicy o zaistniałym wypadku.

Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pierwszej pomocy, podjąć działania eliminujące zaistniałe zagrożenie i powiadomić specjalistę do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pani Mariolce opatrzyli kostkę, dostała zwolnienie lekarskie na którym przebywała 21 dni. A co w tym czasie działo się w firmie i jak wyglądają sprawy po powrocie do pracy, czytaj dalej!
W czasie nieobecności pracownicy zebrał się zespół powypadkowy, w którego skład wchodzi pracodawca i bhp-owiec. Ustalili przebieg wydarzeń i spisali protokół powypadkowy, który zatwierdził szef i potwierdziła czytelnym podpisem Pani Mariolka. Ustalono, że podłoga w toalecie powinna być częściej ścierana i każdy zauważony przypadek mokrej podłogi zgłaszany Pani zajmującej się czyszczeniem powierzchni gładkich.

Postępowanie w sprawie wypadku, zebrać zespół powypadkowy – maksymalnie do 14 dni – napisać protokół i zatwierdzić go (pracodawca i poszkodowany). Wdrożyć w życie wnioski powypadkowe.

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłam Ci pojęcie wypadku przy pracy, pamiętaj, że w każdej pracy zdarzają się wypadki a ostrożność i koncentracja musi być zachowana zawsze i wszędzie.

Pozdrawiam serdecznie
BHP-owiec w spódnicy